Dąbki noclegi, informacje, wczasy w Dąbach. Zapraszamy do Dąbek.

Góry Stołowe

Góry StołoweGóry Stołowe znajdują się na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych między miejscowościami: Kudowa Zdrój, Radków i Duszniki-Zdrój w Kotlinie Kłodzkiej. Pod względem budowy geologicznej, Góry Stołowe uformowane są z piaskowców z dodatkiem margli ułożonych horyzontalnie – są płaskie, jak duży stół – stąd też ich nazwa. Nie są to góry wysokie – wysokość dochodzi do 919 m n.p.m.. Mimo niezbyt dużej wysokości, pasmo to jest widoczne z dużej odległości, jako blok skalny wystający ponad okolicę, porośnięty lasem iglastym.

Za sprawą sformowania ze skał łatwo poddających się erozji (piaskowce z domieszka margli) – wykształciły się specyficzne dla tych gór formy skalne. Najbardziej znanym jest labirynt skalny – czyli Błędne Skały w masywie Skalniaka. To to obszar o powierzchni mniej więcej 22 hektarów, będący obszarem ochrony ścisłej Parku Narodowego Gór Stołowych. Są tutaj szczeliny i wąwozy o wysokości ścian od 6 do 11 m – miejscami szerokość tych szczelin to ledwie kilkadziesiąt centymetrów. Błędne Skały były również planem filmowym. Kręcono tu sceny do Opowieści z Narnii, a wcześniej do Przyjaciela Wesołego Diabła. Na obszarze Błędnych Skał na platformie Skalne Czasze umiejscowiony jest punkt widokowy, z jakiego można podziwiać oba Szczelińce – Wielki i Mały.

Szczeliniec Wielki jest najwyższym, wznoszącym się na wysokość 919 m n.p.m., wierzchołek w Górach Stołowych. Choć nie jest to stereotypowy wierzchołek – jako że jest płaski – kwalifikowany jest do Korony Gór Polski. W obrębie Szczelińca procesy erozyjne doprowadziły do powstania dziwnych form skalnych wyglądem przypominające zwierzęta – najsłynniejsze to Wielbłąd, Kwoka czy Małpolud – oraz ciasnych, głębokich wąwozów, szczelin – na przykład Piekiełko (wąwóz długi na mniej więcej 100 m). Na Szczeliniec można dostać się krętym szlakiem pochodzącym z początku XIX-tego stulecia – składa się na niego niemal 700 schodów – i tylko z drobnymi modyfikacjami służy już mniej więcej dwa wieki. Szczeliniec leży na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych i w sezonie urlopowym za wejście na niego pobierana jest opłata.

Tuż przy Szczelińcu Wielkim (na południwy-zachód) położony jest Szczeliniec Mały. Jest on niewiele niższy (896 metrów n.p.m.) i objęty jest ścisłą ochroną – zamknięty jest dla ruchu turystycznego.

Góry Stołowe są prawidłowo przygotowane na wizyty wędrowców. Jest tu w przybliżeniu 100 kilometrów szlaków turystycznych. Na Szczelińcu działa schronisko turystyczne. Dodatkowo, Góry Stołowe położone są przy głównej drodze krajowej nr 8 łączącej Wrocław z Kudową. Orientacyjne odległości z pobliskich miejscowości: Polanica-Zdrój – ok. 17 km, Duszniki-Zdrój, Kudowa Zdrój – ok. 10 km.

Polecamy

Darłówko noclegi w Darłówku

Darłówko noclegi

Wicie nad Morzem

Wicie nad morzem bałtyckim

Domki nad Morzem

domki letniskowe nad morzem