Dąbki noclegi, informacje, wczasy w Dąbach. Zapraszamy do Dąbek.

Karkonosze

Karkonosze

Karkonosze to najwyższa partia Sudetów – jedyne pasmo jakiego szczyty przewyższają 1400 m n.p.m. Karkonosze ciągną się od Przełęczy Lubawskiej do Szklarskiej – to mniej więcej 36 km, szerokość to 8-20 km, z kolei obszar mniej więcej 650 km². Niestety do naszego kraju należy tylko trochę powyżej 25 % – to znaczy mniej więcej 185 kilometrów kwadratowych.

Na szczęście, dzięki porozumieniu z Schengen, można spokojnie zwiedzać także rozleglejszy, czeski fragment Karkonoszy, jednakże trzeba pamiętać, iż grzbietami Karkonoszy biegnie granica polsko – czeska – aby ją naruszyć wystarczy posiadać ze sobą ważny dowód osobisty albo paszport. Szklarska Poręba oraz Karpacz to dwie miejscowości, z jakich najłatwiej odwiedzać Karkonosze.

Główny materiał Karkonoszy to granit, występujący w paru odmianach. Procesy erozyjne formują charakterystyczne pęknięcia – ostre i urwiste, uformowały się także w tej okolicy specyficzne dla tych gór – skałki – malownicze, nagie formacje skalne. Jest ich przeszło sto pięćdziesiąt grup, niektóre dosyć znaczne – np Pielgrzymy, inne mniejsze, ich nazwy nawiązujące do ich kształtu – Owcze Skały, Ptasie Gniazda, Trzy Świnki, Końskie Łby, Bażynowe Skały.

Najbardziej znanym szczytem jest bezspornie Śnieżka (1602 metrów n.p.m.) – najwyższy szczyt całych Sudetów przewyższający okolicę o 200 metrów zapewnia przecudowne pejzaże – to co ujrzymy zależy wyłącznie od widoczności. Dominuje w tym miejscu niezwykle surowy, podobny do alpejskiego klimat – średnioroczna temperatura waha się w okolicy 0°C, natomiast pokrywa śnieżna potrafi zalegać od października do maja, śnieg pada również latem. Stoi tu obserwatorium meto, nieprzerwanie prowadzi się obserwacje od 1880 r. U stóp Śnieżki położony jest Karpacz – najistotniejsze miasto turystyczne w okolicy.

Kolejną bardzo rozpoznawalną górą jest Szrenica (1362 metrów n.p.m.) – sprawia to Szklarska Poręba, niezmiernie chętnie wizytowana przez wczasowiczów – z miejscowości bez trudności można zobaczyć specyficzny wierzchołek Szrenicy. Z tego miasta wiodą szlaki turystyczne na Halę Szrenicką i Szrenicę, można też dotrzeć w te punkty wyciągiem. W obu tych miejscach działają schroniska turystyczne. Kolejne wysokie grzbiety – przewyższające Szrenicę, pomimo tego nie wymieniane jednym tchem z nią i Śnieżką to Łabski Szczyt (1472 metrów n.p.m.) oraz Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.) – drugi pod względem wysokości szczyt polskich Sudetów.

Karkonosze to również wodospady – dwa najbardziej popularne – oba blisko miejscowości Szklarska Poręba – to Kamieńczyka oraz Szklarki. Wodospad Szklarki, wysoki na 13-tu m, leży niedaleko drogi numer 3 łączącej Jelenią Górę ze Szklarską Porębą – to standardowy punkt wycieczek i miejsce do fotografowania się na jego tle przez urlopowiczów. Z kolei najwyższy wodospad Karkonoszy to Wodospad Kamieńczyka (27 m) – tutaj trudniej dojść – niemniej jednak nie jest to wycieczka przekraczająca możliwości większości wczasowiczów – osiągają go nawet maluchy.

Karkonosze dysponują dziesiątkami kilometrów szlaków turystycznych różniących się zarówno pod względem długości jak i stopnia trudności. Są one połączone z pobliskimi miejscowościami np: Szklarska Poręba, Jagniątków, Zachełmie, Przesieka bądź Karpacz. Dysponują one rozmaitą bazę turystyczną oraz noclegową. Wybierając się w góry powinno się pamiętać, iż gwałtowne zmiany pogody to w tej okolicy zasada. Odczuwalna jest również spadek temperatury wraz z wysokością, a na wierzchołkach nagminnie występują zamglenia, chmury i wieją silne wiatry. Karkonosze są ładne przez cały rok, najlepszym jednak czasem na wycieczkę po Karkonoszach są sierpień, wrzesień i październik.

Polecamy

Darłówko noclegi w Darłówku

Darłówko noclegi

Wicie nad Morzem

Wicie nad morzem bałtyckim

Domki nad Morzem

domki letniskowe nad morzem