Dąbki noclegi, informacje, wczasy w Dąbach. Zapraszamy do Dąbek.

Karpacz

Karpacz

Powstanie Karpacza wiąże się nieodłącznie z sąsiednimi Kowarami. Do wytapiania rudy żelaza w Kowarach potrzebowano potężnych ilości węgla drzewnego , węgiel ten był sporządzany przez smolarzy (tytułowanych kurzakami) na terenie dzisiejszego Karpacza. Takie były początki miejscowości Karpacz.

Po wojnie trzydziestoletniej (XVII w.), w Karpaczu poczęli osiadać uciekinierzy z Czech. Spora ilość spośród nich to Laboranci – trudniący się sporządzaniem specyfików z ziół. Wskutek ich działalności Karpacz począł się rozwijać. Z czasem wzmacnia się pielgrzymowanie do Kaplicy Św. Wawrzyńca na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę, powstają nieznane przedtem zawody – przewodnik górski i nosiciel lektyk – dla co majętniejszych pątników.

Zlokalizowany u stóp malowniczych Karkonoszy z górującą nad okolicą Śnieżką – najwyższym wierzchołkiem – Karpacz szybko został miejscowością turystyczną. Przełom XIX oraz XX w. to rozrost kolei, a z nim postęp rozkwitu miejscowości. Karpacz to także ośrodek zimowych sportów – narciarstwa, saneczkarstwa – z początkiem XX-tego w. organizowane były tutaj pierwsze konkursy. Wtedy także wybudowano skocznię narciarską Orlinek oraz tor saneczkowy.

Prócz wypoczynku w górach i korzystania z wyciągów i stoków narciarskich, Karpacz dostarcza wiele innych atrakcji. Najbardziej słynnym zabytkiem jest niewątpliwie Świątynia Wang. To całościowo drewniana budowla bez wykorzystania metalowych gwoździ. Zbudowano ją w Norwegii w miasteczku Vang na przełomie XII i XIII wieku. W połowie XIX stulecia rozebrano go i przewieziono do Szczecina. Miał być pokazywany w muzeum w Berlinie, ale ostatecznie postawiono go w Karpaczu. Tutaj dobudowano kamienną dzwonnicę, ponadto zabezpiecza ona kościół przed silnymi wiatrami schodzącymi ze Śnieżki. Dzieci natomiast, oczaruje nietypowe muzeum – w pomieszczeniach byłego dworca kolejowego ulokowano Muzeum Zabawek. Zasadniczy zbiór to ofiarowane przez Henryka Tomaszewskiego zabawki i lalki z całego świata. Zebrane są one w gabloty ręcznie malowane i zaprojektowane przez Kazimierza Wiśniaka. Na piętrze jest przestrzeń na wystawy czasowe.

Obecnie co prawda, nie da się dojechać do Karpacza pociągiem, ale miejscowość ma dobre połączenie autobusowe oraz bez problemu dojdziemy do niego prywatnym samochodem. Na miejscu oczekuje wieloraka baza gastronomiczna oraz potrafiąca przyjąć wiele tysięcy urlopowiczów baza noclegowa. Zaś noclegi w Karpaczu dostrojone są do wymagań i możliwości ekonomicznych każdego urlopowicza. Od wyszukanych apartamentów i hoteli, przez ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty aż po względnie tanie kwatery i pokoje w Karpaczu.

Polecamy

Darłówko noclegi w Darłówku

Darłówko noclegi

Wicie nad Morzem

Wicie nad morzem bałtyckim

Domki nad Morzem

domki letniskowe nad morzem