Kopań
Kopań to nieduża miejscowość przymorska, położona mniej więcej trzy kilometry na wschód od Darłowa, na morenowym wzniesieniu – od którego pochodzi słowiańska nazwa osady oznaczająca wzniesienie. Z osady roztacza się ładna panorama Morza Bałtyckiego oraz okolicy. Kopań niegdyś był wioską typowo rolniczą, obecnie dynamicznie ewoluuje w nim turystyka – budowane są tu pensjonaty, domy gościnne, domki letniskowe i inne obiekty letniskowe. Między nowymi obiektami mieszkalnymi można dostrzec ciekawe przykłady zagród z dziewiętnastego, a nawet osiemnastego wieku.
Kopań jest nieco oddalony od linii brzegowej – w prostej linii do piaszczystego brzegu jest w przybliżeniu 1,5 km. Pomimo tego odcinek ten można wygodnie przejść albo przejechać rowerem – cisza, spokój, śliczna, bogata przyroda i rześkie powietrze czynią taki dwudziestominutowy spacer jest wielką przyjemnością, głównie dlatego że celem jest wygodne, szerokie a także piaszczyste zejście na piękną plażę. Plaża w letnisku nie jest zbytnio rozległa, ale za to piaszczysta, czysta i nieprzepełniona nawet w sezonie urlopowym! Otaczające ją małe wydmy porośnięte są świerkowym lasem, który nasyca miejscowe powietrze żywicznym zapachem.
Atrakcją Kopania jest też drugi zbiornik wodny – spore jezioro przybrzeżne o takiej samej nazwie – Kopań. Leży ono bliżej Kopania aniżeli morski brzeg – ok. pół do jednego km na wschód od wsi. Jezioro upodobali sobie szczególnie wędkarze (żyje tu niemało gatunków ryb) a także entuzjaści sportów wodnych. W sezonie znajduje się na nim co niemiara kajaków, żaglówek oraz innych jednostek wodnych. Zważywszy na bliskość Bałtyku, aura na jeziorze jest nieomalże zawsze taka jak na morzu – w następstwie tego fala i ciągły wiatr, które niesłychanie pasują windsurferom. Ich również można często ujrzeć na jeziorze.
Właściwością dominującą Kopania jest panująca w tym miejscu cisza i spokój – ani trochę nie przypomina on gwarnych kurortów nadmorskich. Miłośnicy wakacyjnych atrakcji zdołają natomiast spotkać je w ościennej miejscowości Darłowo.