Dąbki noclegi, informacje, wczasy w Dąbach. Zapraszamy do Dąbek.

Świeradów Zdrój

Świeradów

Świeradów Zdrój to górska miejscowość wypoczynkowa położona całkiem wysoko (450-710 metrów n.p.m.), w Górach Izerskich. Świeradów Zdrój znajduje się przy granicy z Czechami i Niemcami, w otoczeniu miast: Jelenia Góra, Szklarska Poręba, Gryfów Śląski, Zgorzelec. Ze Świeradowa Zdroju niedaleko także do czeskiego Liberca lub niemieckiego Görlitz.

Świeradów Zdrój – to dodatkowo uzdrowisko, tutejsze wody zdrojowe radonowe wpływają na procesy enzymatyczne i przemiany komórkowe,gruczoły wewnątrzwydzielnicze i umacniają tkankę nerwową. Wspomaga się w tym miejscu leczenie chorób reumatycznych, układu nerwowego i krążenia. Wcześniejszy budynek kuracyjny – Dom Źródlany z XVIII stulecia spalił się i w tym samym położeniu, pod koniec XIX wieku zbudowano Dom Zdrojowy – którym możemy sie zachwycać po dzień dzisiejszy. Atrakcją jest wyjątkowa Hala Spacerowa – to zadaszona, przeszklona hala o długości 80 metrów, o modrzewiowej konstrukcji, bogato zdobiona, z małą sceną, na której odbywają się liczne koncerty. W tej hali jest źródło i pijalnia wód (szczawy radonowo-żelaziste). W otoczeniu Domu Zdrojowego jest, pochodzący z tego samego okresu Park Zdrojowy.

Poza uzdrowiskowym charakterem Świeradów Zdrój to kapitalne położenie do wypraw w Góry Izerskie. Leżący najbliżej szczyt to Izerski Stóg (1107 m) – umiejscowione jest na nim schronisko. Dotrzeć się na niego można idąc jednym ze szlaków górskich bądź wjechać nową Koleją Gondolową, której dolny przystanek znajduje się w Świeradowie. Kolej Gondolowa działa przez dwanaście miesięcy w roku, transportując narciarzy zimą, a latem – turystów pieszych oraz rowerowych. W otoczeniu Izerskiego Stogu znajduje się szczyt Smrek (1124 metrów n.p.m). Z tego miejsca można iść bardziej w kierunku wschodnim, na Halę Izerską do następnego schroniska Chatki Górzystów.

Świeradów Zdrój w sezonie zimowym zaprasza narciarzy. Korzystając z kolei gondolowej łatwo dotrzeć na Izerski Stóg, a tutaj na miłośników narciarstwa czeka długa na 2500 metrów nartostrada, jeśli jest taka konieczność to nartostrada jest sztucznie dośnieżana i oświetlona po zmroku. W okolicy nie brak także krótszych stoków i tras oraz o mniejszym stopniu trudności . Funkcjonuje tu dodatkowo wiele tras narciarstwa biegowego. Ostatnimi czasy Świeradów Zdrój i Góry Izerskie są najważniejszym miejscem dla rowerzystów górskich. Wyznaczonych jest w tej okolicy wiele tras rowerowych, mają miejsce zawody downhill, MTB, maratony rowerowe czy konkursy BMX.

O ile ktoś chce odwiedzić Góry Izerskie, jako bazę wypadową w nie powinien wybrać Świeradów. W miejscowości funkcjonuje mnóstwo restauracji i pozostałych punktów gastronomicznych, a noclegi w Świeradowie Zdroju to różnorodna propozycja hoteli, apartamentów, pensjonatów, domów wypoczynkowych. Nie brakuje też tańszych pokoi i kwater.

ŚWIERADÓW ZDRÓJ noclegi w Świeradowie <– ponad 100 prezentacji obiektów noclegowych ze Świeradowa Zdroju

Polecamy

Darłówko noclegi w Darłówku

Darłówko noclegi

Wicie nad Morzem

Wicie nad morzem bałtyckim

Domki nad Morzem

domki letniskowe nad morzem